banner-neskutecne

Astronomický střed Prahy VI

čtvrtek 19. 12. 2013

astronomicky_stred_prahy_zapad_katedrala

21/12/2013

Astronomický střed Prahy VI

7:45 ráno,  Karlův most u malostranského břehu /zatáčka/ 

Nejdelší noc, nejkratší den. 21. 12. 1834 měla premiéru hra J. K. Tyla Fidlovačka. Kameny Národního divadla byly položeny v den svátku Jan Nepomuckého.
V Praze existovaly či dokonce stále ještě existují stavby s názvy jako Kaple sv. Longina, Kaple sv. Kříže nebo místo, kde bylo uloženo Kopí sv. Longina. Slunce spojí tato místa jednou za rok do jedné přímky a to právě 21. 12.
Středověká Praha sloužila jako astronomická observatoř, která ukazovala význačné astronomické události jako rovnodennost či slunovrat. Odrážejí se astronomické v textech našich nejvýznamnějších literárních památek?  Děje se bez ohledu na státní zřízení.

V době románské podle rotund, v době gotické z důvodu rozmachu stavební zástavby byl Karel IV. nucen tuto observatoř postavit znovu a jako duchovní rozměr k tomu přidal "mapu" s místy spjatými s českými světci. 

 

časy a místa:

21/12 - 7:45 hod. ráno - Karlův most. Vyjde jednou v roce nad Národním divadlem Slunce?

Událost není součástí žádných oficiálních oslav a není podpořena žádným grantem. Děje se bez ohledu na státní zřízení.

 

Obrázek - zdroj: Ročenka Technického magazínu 89'

další odkazy - viz např. články Zdeňka Homoly s obrázky Jana Čiháka Pýthagorejský trojúhelník v centru Prahy? Nápady a hypotézy

Poznámka: Ačkoliv rysy jevu jsou silně estetické, kulturní či politické, jedná se o úkaz astronomické, nikoliv umělecké povahy.

Facebooková událost: Astronomický střed Prahy VI

https://www.facebook.com/events/247869315378536/?fref=ts