banner-neskutecne

18/12/2011 Dějiny konspirace v Čechách aneb kterak Jaroslav Seifert l.p.1984 Nobelo cenu dostal

pondělí 14. 11. 2011

konspirace18/12/2011 a 19/12/2011
Podzemní prostory Café V lese, Krymská 12, Praha 10

DĚJINY KONSPIRACE V ČECHÁCH
aneb kterak Jaroslav Seifert l.p. 1984 Nobelovu cenu dostal

Hlavními postavami jsou kritik a editor Jan Motyčka a kritik a organizátor kulturního dění v undergroundu Sergej Jesenin. Neznámý příběh vycházející ze skutečných reálií o udělení Nobelovy ceny Jaroslavu Seifertovi v roce 1984. Z příběhu vyplývá, že největším kulturním úspěchem českého undergroundu není nic menšího než právě toto.

Nedělní program: od 16:30 maďarský film The Life of Agent /sestřih instruktážních archivních filmů maďarské StB, simultánní překlad zajištěn/, od 17:30 komentář k filmu, od 18:00 vycházka k vile, kde bydlel nejvýkonnější agent správné strany - Hradešínská ulice, od 19:00 divadlo, od 20:30 vernisáž a hlavně koncert skupiny Pohlavní nádraží.

 

Celý život jsem toužil

po svobodě.
Konečně jsem objevil dvéře,
jimiž je možno k ní vejít.
Je to smrt!

/J. Seifert/

 

"...Latinské spirare znamená „dýchat“ a předpona con- je ve slovníku "spolu, s", a pokud je trestné s někým společně dýchat, jako že já se svými přáteli svěže společně dýchat budu, ať se třeba stavíte na hlavu, tak jste spolupachatelem trestného činu i vy, protože v této místnosti je jeden vzduch, který dýcháte společně se mnou i vy..."

Osoby a obsazení:

Jan Motyčka, literární kritik ................................... Michal Dudek

Sergej Jesenin, literární kritik ........................... Norbert Žid

František Brávek zvaný Chlívák,  mánička, později představitel nového režimu... Dragan Pasovský

Jana, hipísačka ............................... Jana Kozubková

Zuzana alias Lotte ................................... Zuzana Volavá

major Ferdinand Pávek ................................... Boris Jankovec

Wolfgang Teuer, německý diplomat .............. Dragan Pasovský

a

Vlasta Třešňák

 

produkce: Jakub Hradílek

scéna, světla: Lada Jílková

zvuk: Michal Cáb

autor projektu: Ladislav Čumba

Poděkování: Marek Střížkovský /www.svetla-zvuk.cz/, Rastislav Charvát, Cafe v lese

Všechny postavy a děje s výjimkou nositelů Nobelových cen jsou smyšlené. Veškerá podoba se skutečností je čistě náhodná. Pokud víte, kam se co schovávalo, neváhejte nás kontaktovat!

Pořádá: Skutečnost

vstupné: permanentka 100 Kč, senioři, ZTP a studentičeského jazyka slevy; solo vstup na Pohlavní nádraží /po 20.00 hod./ 50 Kč, film a vycházka gratis, přednáška solo 50 Kč. Rodinné a skupinové studentské slevy. Do 18 let nevhodné.

Doprovodný program:

Neděle: 

‎16.30 maďarský film The Life of Agent /sestřih instruktážních archivních filmů maďarské StB, simultánní překlad zajištěn/, 

17.30 komentář k filmu 

18.00 vycházka k vile, kde bydlel nejvýkonnější agent správné strany - Hradešínská ulice, 

19.00 divadlo

20.30 vernisáž a hlavně koncert skupiny Pohlavní nádraží

Pondělí:

19.00 divadlo

20.30 výlet na akci "Ukončení činnosti revue Babylon" s možností osobního setkání s některými vydavateli samizdatů z dob minulých i současných


nobel literatureSynopse:
Čeští spisovatelé zabavení možnosti publikovat se rozhodnou, že nejvýznamnějšího z jejich středu básníka Jaroslava Seiferta, navrhnou na Nobelovu cenu za literaturu. Díky izolaci, v níž se nacházejí, netuší, jaké kroky v tomto směru podnikali už od 50. let významní čeští bohemisté doma i ve světě. Rovněž nemají nejmenšího tušení, že v této snaze se významně angažuje nositel Nobelovy ceny Heinrich BÖLL či nejvýznamnější literární vědec světa, Seifertův přítel,  Roman Jakobson. Jediné, co kolem sebe vidí, je represe státní bezpečnosti a omezenost oficiálních představitelů literárního života. Hlavními postavami jsou kritik a editor Jan Motyčka a kritik a organizátor kulturního dění v undergroundu Sergej Jesenin.

hudba: Vlastimil Třešňák

facebooková událost: Dějiny konspirace v Čechách

Varování Divadelních novin z loňské akce pod názvem "Vážno nebo trapno?":

"Kostýmy aktérů sice naznačovaly rozdělení rolí (rozháraný básník, muž zákona a krásná neznámá), ale žádné postavy se za nimi neskrývaly... Dokonce to v určitých momentech vypadalo, že si básně mezi sebou náhodně rozdělili sami přednášející... Zůstala prázdným gestem na prahu trapnosti... Ne každý, kdo vládne slovem na papíře, jím musí vládnout i verbálně."

http://www.divadelni-noviny.cz/vazno-nebo-trapno/ 

Akce byla podpořena grantem Hl. Města Prahy.